2. Rozwój potencjału przyrodniczego i kulturowego na rzecz wspierania zatrudnienia, Interreg Czechy-Polska

2. Rozwój potencjału przyrodniczego i kulturowego na rzecz wspierania zatrudnienia, Interreg Czechy-Polska

AKTUALNY data naboru wniosków od 03.08.2021 do 01.10.2021 2 sierpnia 2021 roku Instytucja Zarządzająca Programu INTERREG V-A Republika Czeska–Polska ogłosi nabór wniosków w ramach osi priorytetowej 2: Rozwój potencjału przyrodniczego i kulturowego na rzecz wspierania zatrudnienia. Informa..

AKTUALNY data naboru wniosków od 03.08.2021 do 01.10.2021

2 sierpnia 2021 roku Instytucja Zarządzająca Programu INTERREG V-A Republika Czeska–Polska ogłosi nabór wniosków w ramach osi priorytetowej 2: Rozwój potencjału przyrodniczego i kulturowego na rzecz wspierania zatrudnienia.

Informacje o naborze

Termin rozstrzygnięcia konkursu

20.12.2021 – zakończenie naboru pełnych wniosków projektowych; 15.04.2022 – zatwierdzenie projektów przez Komitet Monitorujący

Miejsce składania wniosków

Wspólny Sekretariat Techniczny
Hálkova 171/2
779 00 Olomouc

Sposób składania wniosków

Propozycję projektową należy złożyć za pośrednictwem formularza online, znajdującego się na stronie programu.

Na co i kto może składać wnioski?

Kto może składać wnioski?

  • władze publiczne, ich związki i stowarzyszenia,
  • organizacje powołane przez władze publiczne,
  • stowarzyszenia i związki działające w obszarze turystyki,
  • organizacje pozarządowe,
  • Europejskie Ugrupowania Współpracy Terytorialnej,
  • kościoły i związki wyznaniowe

Na co można otrzymać dofinansowanie?

1. Wsparcie przywrócenia ruchu turystycznego i ponowny wzrost liczby odwiedzających atrakcje w regionie przygranicznym (w okresie po zakończeniu pandemii COVID-19)

  • tworzenie nowych transgranicznych produktów lub łączenie już istniejących, z naciskiem na odnowienie i wzmocnienie transgranicznych powiązań turystycznych,
  • wydłużenie sezonu turystycznego i przyciągnięcie odwiedzających do mniej eksponowanych turystycznie miejsc, przede wszystkim przy wykorzystaniu nowoczesnych interaktywnych technologii cyfrowych,
  • wspólne kampanie promujące walory przyrodnicze i kulturowe obszaru z wykorzystaniem nowoczesnych interaktywnych i cyfrowych technologii oraz narzędzi do tworzenia i promocji produktów turystycznych,
  • rozwój i odnowa lokalnych tradycji folklorystycznych i innych form niematerialnego lokalnego lub regionalnego dziedzictwa kulturowego, pod warunkiem możliwości ich wykorzystania w celu zwiększenia ruchu turystycznego na obszarze pogranicza.

2. Zaplanowanie i wdrożenie wspólnych rozwiązań koncepcyjnych dla rozwoju turystyki transgranicznej

  • opracowanie koncepcji/strategii turystycznych wspierających rozwój i dalszą dywersyfikację turystyki transgranicznej w okresie programowania 2021+, ze szczególnym uwzględnieniem zrównoważonego rozwoju turystyki (np. łagodzenie wpływu turystyki na obszary chronione i eksponowane turystycznie) oraz wspieranie turystyki poza głównym sezonem turystycznym,
  • opracowanie koncepcji/strategii/metodologii funkcjonowania turystyki w przypadku nagłych i nieoczekiwanych przeszkód wpływających na turystykę transgraniczną (np. ograniczenie ruchu granicznego w wyniku pandemii, zagrożenia bezpieczeństwa itp.)

Kryteria wyboru projektów

Najważniejszym warunkiem programu jest współpraca partnerów po obu stronach granicy, gdy jeden z nich jest tzw. Partnerem Wiodącym, który ponosi całkowitą odpowiedzialność za realizację projektu. Warunkiem uzyskania dofinansowania jest spełnienie co najmniej trzech kryteriów współpracy z następujących czterech kryteriów:

  1. wspólne przygotowanie projektu
  2. wspólna realizacja projektu
  3. wspólny personel
  4. wspólne finansowanie

Kryterium wspólnego przygotowania i wspólnej realizacji projektu należy spełnić każdorazowo.

Najważniejsze zasady naboru:

  • Nie można realizować prac budowlanych.
  • Nie można realizować zakupu pojazdów m.in. pojazdów specjalnych.
  • Całe wyposażenie nabywane w ramach projektu musi być niezbędne do osiągnięcia celu projektu – będzie to oceniane w ramach kontroli kwalifikowalności przez zewnętrznego eksperta.

Kryteria wyboru projektów są zawarte w Metodyce kontroli i oceny wniosków standardowych oraz pełnych projektów flagowych (wersja 7).

Finanse

Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu

Maksymalna kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na projekt: 200 000 euro.

Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów

Alokacja planowanego naboru (całkowite wydatki kwalifikowalne): 2 352 941,18 euro. Alokacja naboru przypadająca na dotację z EFRR: 2 000 000 euro.
Będzie ona stopniowo zwiększana, zgodnie z pojawiającymi się oszczędnościami z zakończonych projektów.

Niezbędne dokumenty

Regulamin konkursu

Zasady obowiązujące w konkursie są opisane w Podręczniku Wnioskodawcy oraz Metodyce kontroli i oceny wniosków standardowych oraz pełnych projektów flagowych.

Wzór wniosku o dofinansowanie

Wzór wniosku o dofinansowanie znajduje się w załączniku nr 8 do Podręcznika wnioskodawcy.

Wzór umowy o dofinansowanie

Wzór umowy o dofinansowanie znajduje się w załączniku nr 2 do Podręcznika beneficjenta.

Inne ważne informacje

Środki odwoławcze przysługujące składającemu wniosek

Partner Wiodący, reprezentujący partnerstwo w ramach projektu, ma prawo do złożenia skargi, jeśli w jego opinii ocena projektu nie była zgodna z procedurami oceny zawartymi w dokumentach dotyczących naboru projektu. Procedura odwoławcza i skargowa jest opisana w Podręczniku Wnioskodawcy, rozdział 2 oraz Metodyce kontroli i oceny wniosków standardowych oraz pełnych projektów flagowych, rozdział 10.