PLANOWANY data naboru wniosków od 22.07.2016 do 29.07.2016
Zarząd Województwa Opolskiego jako Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 ogłasza w ramach Osi priorytetowej VIII Integracja społeczna III nabór wniosków o dofinansowanie projektów określonych dla Działania 8.1 Dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych i społecznych w zakresie działań zapobiegających chorobom cywilizacyjnym,w tym informacyjno – edukacyjnych.
grudzień 2016
Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego
Departament Koordynacji Programów Operacyjnych
Punkt Przyjmowania Wniosków (parter, pokój nr 2)
Ul. Ostrówek 5-7, 45-082 Opole
Wniosek o dofinansowanie projektu należy złożyć w formie:
UWAGA! Wykonany przez Wnioskodawcę w Panelu Wnioskodawcy SYZYF RPO WO 2014-2020, tj. generatorze wniosków wniosek o dofinansowanie projektu musi zostać wysłany on-line (generator wniosków posiada taką funkcjonalność) do IOK. Ponadto wnioskodawca jest zobowiązany do dostarczenia dwóch papierowych wersji wysłanego uprzednio on-line wniosku o dofinansowanie projektu do IOK. Zgodność sumy kontrolnej wersji papierowej wniosku z wersją elektroniczną wniosku, zostanie zweryfikowana podczas składania wniosku o dofinansowanie projektu na etapie sprawdzania wymogów formalnych rejestracyjnych.
Instrukcja przygotowania wersji elektronicznej i papierowej wniosku o dofinansowanie projektu znajduje się w załączniku nr 2 do Regulaminu.
O dofinansowanie w ramach konkursu mogą ubiegać się:
a) podmioty działające w obszarze pomocy i integracji społecznej [1]
b) podmioty działające w obszarze ochrony zdrowia – publiczne i prywatne [2]
c) podmioty ekonomii społecznej,
d) organizacje pozarządowe. W przypadku przedsiębiorstw[3] – wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na terenie województwa opolskiego[4].
Forma prawna beneficjenta zgodnie z klasyfikacją form prawnych podmiotów gospodarki narodowej określonych w § 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2015 r. w sprawie sposobu i metodologii prowadzenia i aktualizacji krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, wzorów wniosków, ankiet i zaświadczeń (Dz. U. z 2015, poz. 2009). UWAGA! Zgodnie z definicją kryterium merytorycznego szczegółowego nr 1 o charakterze bezwzględnym w realizację projektu w roli lidera lub partnera zaangażowany musi być co najmniej jeden podmiot leczniczy.
[1] Poprzez podmioty działające w obszarze pomocy i integracji społecznej rozumie się:
[2]Poprzez podmioty działające w obszarze ochrony zdrowia rozumie się:
[3] Należy przez to rozumieć przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 1 załącznika I do rozporządzenia nr 651/2014.
[4]Oznacza to, że na terenie województwa opolskiego Wnioskodawca posiada główną siedzibę lub oddział lub miejsce prowadzenia działalności. Weryfikacja nastąpi na podstawie przedstawionego przez Wnioskodawcę odpisu ze stosownego rejestru (ewidencji) – z zastrzeżeniem, że przedmiotowy wpis do rejestru (ewidencji) został dokonany najpóźniej na dzień podpisania umowy o dofinansowanie.
Przedmiotem konkursu są typy projektów określone dla działania 8.1 Dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych i społecznych w ramach Osi priorytetowej VIII Integracja społeczna RPO WO 2014-2020 w zakresie działań zapobiegających chorobom cywilizacyjnym, w tym informacyjno – edukacyjnych, w zakresie:
1. nadwagi i otyłości, skierowane do dzieci w wieku 6-18 lat oraz osób w wieku 45-65 lat, poprzez[1]:
a) usługi/pakiety usług w zakresie prawidłowego żywienia świadczone w ramach profilaktyki lub zwalczania skutków nadwagi/otyłości, w tym badania diagnozujące nadwagę/otyłość,
b) usługi/pakiety usług w zakresie aktywizacji ruchowej w ramach profilaktyki lub zwalczania skutków nadwagi/otyłości, w tym rehabilitacja zdiagnozowanych osób otyłych,
c) usługi/pakiety usług medycznych świadczonych w formie ambulatoryjnej/ośrodka dziennego,
d) poradnictwo/szkolenia w ramach profilaktyki lub zwalczania skutków nadwagi/otyłości[2].
2. cukrzycy, skierowane do dzieci w wieku 6-18 lat oraz osób w wieku 45-65 lat, poprzez[3]:
a) usługi/pakiety usług medycznych świadczonych w formie ambulatoryjnej/ośrodka dziennego,
b) usługi/pakiety usług w zakresie aktywizacji ruchowej/prawidłowego żywienia w ramach profilaktyki lub zwalczania skutków cukrzycy,
c) poradnictwo/szkolenia w ramach profilaktyki lub zwalczania skutków cukrzycy[4].
UWAGA!
1. Realizacja projektu musi być zgodna z zapisami Regionalnego Programu Zdrowotnego, który stanowi załącznik nr 9 do Regulaminu.
2. W ramach niniejszego naboru Wnioskodawca zobligowany jest do udzielenia kompleksowego wparcia, tzn. że musi zrealizować oba typy działań wskazane powyżej. Uszczegółowienie działań możliwych do realizacji w ramach danego naboru, grup docelowych, itp. znajduje się w Regionalnym Programie Zdrowotnym.
3. W celu efektywnego wydatkowania środków województwo opolskie zostało podzielone na 3 obszary, dla których została wyodrębniona pula alokacji (patrz: pkt. 10 Regulaminu konkursu, Tabela 1). W świetle powyższego realizacja jednego projektu może wyłącznie objąć terytorium jednego z obszarów:
– obszaru północnego (powiat: kluczborski, brzeski, namysłowski, oleski),
– obszaru środkowego (powiaty: opolski, grodzki-miasto Opole, nyski, prudnicki),
– obszaru południowego (powiaty: głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, strzelecki).
Ponadto IZ RPO WO 2014-2020 zadecydowała o wyborze 1 projektu w ramach jednego obszaru. Jednocześnie zwraca się uwagę, że Wnioskodawca zobligowany jest do objęcia wsparciem całego terytorium danego obszaru.
4. Działania organizacyjne, w tym powołanie Rady:
Działania poprzedzające rozpoczęcie realizacji projektu dotyczyć będą przede wszystkim ustalania zasad i ram współpracy beneficjenta (lidera) z partnerami.
Beneficjent zobowiązany jest do powołania Rady, która będzie odpowiadała za jakość merytoryczną realizowanych działań, między innymi zapewniając że będą one świadczone zgodnie z procedurami medycznymi.
Skład Rady oraz zakres jej obowiązków muszą zostać określone przez beneficjenta we wniosku aplikacyjnym oraz regulaminie funkcjonowania Rady i muszą być zgodne z wymaganiami określonymi w Regionalnym Programie Zdrowotnym.
Do głównych zadań Rady będzie należało między innymi:
Szczegółowe warunki współpracy z ZWO zostaną określone na etapie realizacji projektu.
5. W ramach każdego projektu obligatoryjnie muszą zostać zrealizowane wszystkie etapy zakładane w Regionalnym Programie Zdrowotnym, tj.:
Zgodnie z kryterium merytorycznym szczegółowym nr 1 o charakterze bezwzględnym podmioty zaangażowane w realizację projektu (w roli lidera lub partnera) powinny posiadać kompetencje oraz zasoby kadrowe i infrastrukturę, które opisane zostały w Regionalnym Programie Zdrowotnym oraz Instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu (EFS) stanowiącej załącznik nr 4 do Regulaminu konkursu.
[1]Działania mogą być prowadzone wyłącznie w zakresie wskazanym w Regionalnym Programie Zdrowotnym.
[2] Działania stanowią jedynie element kompleksowego projektu. Poradnictwem/szkoleniami mogą być objęci rodzice/opiekunowie dzieci w wieku 6-18 lat, osoby w wieku 45-65 lat, pracownicy OPS/PCPR.
[3] Działania mogą być prowadzone wyłącznie w zakresie wskazanym w Regionalnym Programie Zdrowotnym.
[4] Działania stanowią jedynie element kompleksowego projektu. Poradnictwem/szkoleniami mogą być objęci rodzice/opiekunowie dzieci w wieku 6-18 lat, osoby w wieku 45-65 lat, pracownicy OPS/PCPR.
Wnioski o dofinansowanie projektów złożone w ramach konkursu zostaną ocenione przez Komisję Oceny Projektów w oparciu o zatwierdzone przez Komitet Monitorujący RPO WO 2014-2020 Kryteria wyboru projektów dla Działania 8.1 Dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych i społecznych w zakresie działań zapobiegających chorobom cywilizacyjnym, w tym informacyjno – edukacyjnych w ramach RPO WO 2014-2020, które stanowią załącznik nr 5 do Regulaminu konkursu.
94,5% W przypadku projektów, które kwalifikują się do wsparcia w ramach Programu „Partnerstwo dla osób z niepełnosprawnościami[1]” – 85% [1] Program Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), którego celem jest finansowanie wkładu własnego dla organizacji pozarządowych realizujących projekty na rzecz aktywizacji społeczno-zawodowej osób z niepełnosprawnościami w ramach regionalnych programów operacyjnych 2014-2020. Możliwość skorzystania z Programu istnieje pod warunkiem podpisania przez Zarząd Województwa Opolskiego porozumienia z PFRON.
Wartość dofinansowania w ramach RPO WO 2014-2020 dla Działania 8.1 Dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych i społecznych w zakresie działań zapobiegających chorobom cywilizacyjnym, w tym informacyjno – edukacyjnych wynosi łącznie 10 005 882,00 PLN, w tym 9 000 000,00 PLN pochodzące z EFS, natomiast 1 005 882,00 PLN pochodzące z Budżetu Państwa. OBSZAR PÓŁNOCNY (2 701 588,00 PLN, w tym: EFS 2 430 000,00 PLN, BP 271 588,00 PLN), OBSZAR ŚRODKOWY (4 502 647,00 PLN, w tym: EFS 4 050 000,00 PLN, BP 452 647,00 PLN), OBSZAR POŁUDNIOWY (2 801 647,00 PLN, w tym: EFS 2 520 000,00 PLN, BP 281 647,00 PLN). Umowy o dofinansowanie projektów zostaną podpisane, z uwzględnieniem wysokości dostępnej alokacji wyliczonej na podstawie Algorytmu przeliczania środków. Uwaga! Działania informacyjno-edukacyjne muszą być realizowane na wszystkich etapach przewidzianych do realizacji w ramach Regionalnego Programu Zdrowotnego. W ramach powyższych kwot, na ww. działania, m.in. na kampanie medialne, spotkania, pikniki, pogadanki edukacyjne, warsztaty, poradnictwo/szkolenia, ewentualne wykorzystanie nowoczesnych narzędzi przekazu podnoszących świadomość oraz służących wprowadzeniu prawidłowych nawyków żywieniowych, można przeznaczyć max. 24% kosztów kwalifikowalnych projektu. W skład tego bloku wliczają się również działania ukierunkowane na podjęcie aktywności fizycznej przez społeczność regionu realizowane pod hasłem „Edukacja na sportowo”, przy czym działania te stanowią max. 6 % kwoty przeznaczonej na działania informacyjno-edukacyjne. Ich głównym celem będzie zachęcenie do ćwiczeń całych rodzin. Planuje się, aby zajęcia były prowadzone w miejscach związanych z rekreacją i przez osoby znane w świecie sportu.
Regulamin konkursu (DOCX 148 KB)
Wzór wniosku o dofinansowanie (DOCX 392 KB)
W przypadku negatywnej oceny projektu, o której mowa w art. 53 ust. 2 ustawy wdrożeniowej, wnioskodawca ma prawo w terminie 14 dni od dnia doręczenia informacji, o której mowa w art. 46 ust. 3 ww. ustawy, złożyć pisemny protest do IOK – IZ RPO WO 2014-2020, zgodnie z pouczeniem o którym mowa w art. 46 ust. 5 ww. ustawy.
Informacja na temat procedury odwoławczej obowiązującej dla konkursu została szczegółowo opisana w rozdziale 15 ustawy wdrożeniowej zamieszczonej na stronie internetowej www.rpo.opolskie.pl w zakładce: Zapoznaj się z prawem i dokumentami.
W przypadku konieczności udzielenia wnioskodawcy wyjaśnień w kwestiach dotyczących konkursu IZ RPO WO 2014-2020 udziela indywidualnie odpowiedzi na pytania wnioskodawcy. W przypadku pytań wymagających dodatkowych konsultacji odpowiedzi będą przekazywane niezwłocznie po ich przeprowadzeniu. Zapytania do IOK można składać za pomocą:
Główny Punkt Informacyjny
Funduszy Europejskich w Opolu
Ul. Barlickiego 17, 45-083 Opole
Zostaw swoje namiary, a my skontaktujemy się z Tobą:
Zostaw swoje namiary, a my skontaktujemy się z Tobą:
Zostaw swoje namiary, a my skontaktujemy się z Tobą:
Twoja wiadomość została pomyślnie wysłana. Dziękujemy!
Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.
Zostaw swoje namiary, a my skontaktujemy się z Tobą: