8.1 Rozwój usług publicznych świadczonych drogą elektroniczną

8.1 Rozwój usług publicznych świadczonych drogą elektroniczną

PLANOWANY data naboru wniosków od 04.05.2017 do 02.06.2017 Zarząd Województwa Podlaskiego jako Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie projektów ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Region..

PLANOWANY data naboru wniosków od 04.05.2017 do 02.06.2017

Zarząd Województwa Podlaskiego jako Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie projektów ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach:
Osi Priorytetowej I VIII. Infrastruktura dla usług użyteczności publicznej
Działanie 8.1 Rozwój usług publicznych świadczonych drogą elektroniczną

Numer naboru: RPPD.08.01.00-IZ.00-20-003/17

Informacje o naborze

Termin rozstrzygnięcia konkursu

Październik 2017 r.

Miejsce składania wniosków

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
Departament Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
ul. Poleska 89
15-874 Białystok

Sposób składania wniosków

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przesłanie wniosku o dofinansowanie w formie dokumentu elektronicznego za pomocą aplikacji Generator Wniosków Aplikacyjnych na lata 2014-2020 (GWA2014), która jest dostępna na stronie internetowej: http://rpo.wrotapodlasia.pl/pl/jak_skorzystac_z_programu/pobierz_wzory_dokumentow/generator-wnioskow-aplikacyjnych-efrr.html w terminie od 04.05.2017 r. do 02.06.2017 r. do godziny 15:30 (po upływie tego terminu funkcja „Wyślij projekt” będzie zablokowana). Ponadto Wnioskodawca jest zobowiązany do dostarczenia 2 egzemplarzy wniosku o dofinansowanie w wersji papierowej wraz z załącznikami do IOK w ciągu 3 dni roboczych po dniu zakończenia konkursu, tj. 07.06.2017 r.

Na co i kto może składać wnioski?

Kto może składać wnioski?

– jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki, porozumienia i stowarzyszenia;- jednostki organizacyjne JST posiadające osobowość prawną;
– administracja rządowa: w zakresie projektów o zasięgu wyłącznie regionalnym;
– partnerstwa wyżej wymienionych podmiotów.

W przypadku projektów planowanych do realizacji w ramach partnerstwa partnerzy muszą spełniać wymogi dotyczące podmiotów uprawnionych do ubiegania się o dofinansowania.

Forma prawna beneficjenta musi być zgodna z klasyfikacją form prawnych podmiotów gospodarki narodowej określonych w § 7 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2015 r. w sprawie sposobu i metodologii prowadzenia i aktualizacji krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, wzorów wniosków, ankiet i zaświadczeń (Dz. U. 2015 poz. 2009 z późn. zm.).

Na co można otrzymać dofinansowanie?

Wsparciem będą objęte projekty dotyczące rozwoju usług elektronicznych w administracji, w zakresie obejmującym w szczególności:
a) aktualizację i integrowanie katalogu świadczonych e-usług – w tym elektronizację nowych usług, bądź poprawę funkcjonalności oraz e-dojrzałości istniejących usług; zapewnienie integracji świadczonych e-usług z usługami dostępnymi poprzez platformę ePUAP/Cyfrowy Urząd Podlasia; przygotowanie wzorów dokumentów i formularzy elektronicznych, dla których organem właściwym do określenia wzoru jest organ JST;
b) promocję e-usług administracji publicznej (tylko jako element projektu);
c) zakup i wdrożenie aplikacji/oprogramowania zapewniającego elektroniczną dostępność urzędu i jego usług dla osób z niepełnosprawnością oraz społeczności mniejszościowych jako jeden z elementów projektu a) – b).
d) rozwój niezbędnej infrastruktury informatycznej w administracji jako jeden z elementów projektu a) – b), w tym w szczególności zakup, wdrożenie i rozbudowę aplikacji i systemów bazodanowych, służących poprawie efektywności zarządzania oraz upowszechnianiu komunikacji elektronicznej w instytucjach publicznych, np.: aplikacji i systemów mających na celu:
– informatyzację usług i procedur wewnętrznych,
– zapewnienie bezpieczeństwa teleinformatycznego oraz przetwarzania danych osobowych,
– elektroniczne zarządzanie zasobami, dokumentami i rejestrami publicznymi.

Dodatkowe uwarunkowania:

Wspierane projekty z zakresu usług cyfrowych muszą zapewniać:
– interoperacyjność[1] z istniejącymi i planowanymi e-usługami oraz komponentami projektów e-administracji na poziomie krajowym i regionalnym, w tym realizowanymi w ramach POPC 2014-2020 lub PO WER 2014-2020;
– produkty nie dublujące tych, które są eksploatowane lub tworzone w innych projektach realizowanych, lub zrealizowanych przez wnioskodawcę lub inne podmioty (nie dotyczy to usług/produktów, które obejmują inny obszar/teren i inny rodzaj udostępnionych danych oraz inną grupę docelową; dopuszczone zostaną zatem projekty, które nie dublują istniejących produktów/rozwiązań oraz projekty polegające na ich udoskonaleniu).
[1] Wszystkie wspierane systemy informatyczne, aplikacje, bazy danych, platformy w ramach projektów muszą spełniać m.in. wymagania określone w Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych.

W przypadku wszystkich projektów w Działaniu 8.1:

– inwestycje w „twardą infrastrukturę[2]” będą dopuszczalne w ograniczonym zakresie, wyłącznie jako element uzupełniający projekt. Warunkiem wparcia będzie wykazanie przez Wnioskodawcę, że inwestycje w taką infrastrukturę są niezbędne do realizacji celów projektu oraz wynikają z analizy potwierdzającej niedostępność zasobów beneficjenta/partnera projektu;
– dostosowanie systemów/aplikacji/oprogramowania do potrzeb osób z niepełnosprawności powinno uwzględniać standardy Content Accessibility Guidelines 2.0 (WCAG 2.0) na poziomie co najmniej AA wskazane w załączniku nr 4 do rozporządzenia Rady Ministrów z 12.04.2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (Dz. U. z 2016 poz.113).
– szkolenia i usługi doradcze związane z wdrożeniem e-usług mogą stanowić jedynie element projektu;
– koszt wytworzenia/usprawnienia e-usług należy definiować jako koszt prac nakierowanych na wytworzenie/udoskonalenie usług świadczonych drogą elektroniczną wraz ze szkoleniami i usługami doradczymi związanymi z wdrożeniem e-usług, ale bez kosztów zakupu infrastruktury informatycznej i „infrastruktury twardej”.
[2] Inwestycje w infrastrukturę „twardą” rozumiane jako inwestycje w infrastrukturę inną niż informatyczna w zakresie wyłącznie sprzętu i wyposażenia instalowanego w istniejących obiektach wraz z niezbędnymi pracami instalacyjnymi zapewniającymi poprawne i bezpieczne funkcjonowanie zakupionego sprzętu.

Grupę docelową stanowią przedsiębiorcy i mieszkańcy województwa korzystający bezpośrednio lub pośrednio z cyfrowych usług.

Data finansowego zakończenia realizacji projektu nie może przekroczyć 30 listopada 2018 r. Przez zakończenie finansowe projektu należy rozumieć datę dokonania przez Beneficjenta ostatniego wydatku w ramach projektu.
Niespełnienie tego warunku będzie skutkowało odrzuceniem projektu na etapie oceny kryterium formalnego obligatoryjnego pn. Termin i okres realizacji projektu jest zgodny z zasadami dofinansowania w ramach RPOWP.

Kryteria wyboru projektów

Kryteria formalno-merytoryczne ogólne Działanie 8.1 (PDF 344 KB)

Kryteria merytoryczne dopuszczające i różnicujące Działanie 8.1 (PDF 543 KB)

Finanse

Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu

Maksymalny udział środków UE w wydatkach kwalifikowalnych na poziomie projektu nie może przekroczyć 85%.

Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów

30 000 000,00 PLN

Niezbędne dokumenty

Regulamin konkursu

Regulamin konkursu (PDF 1 MB)

Wzór wniosku o dofinansowanie

Wzór wniosku o dofinansowanie

Wzór umowy o dofinansowanie

Wzór umowy o dofinansowanie (PDF 665 KB)

Inne ważne informacje

Środki odwoławcze przysługujące składającemu wniosek

Podstawą prawną procedury odwoławczej jest rozdział 15 ustawy wdrożeniowej. Procedura odwoławcza składa się z dwóch etapów:
a) etap przedsądowy,
b) etap postępowania przed sądami administracyjnymi, tj. Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Białymstoku i Naczelnym Sądem Administracyjnym.

W procesie wyboru projektów do dofinansowania dopuszcza się złożenie przez Wnioskodawcę jednego środka odwoławczego, tj. protestu. Procedura odwoławcza, nie wstrzymuje zawierania umów z Wnioskodawcami, których projekty zostały wybrane do dofinansowania.Szczegółowe informacje odnośnie procedury odwoławczej są dostępne w rozdziale 14 Regulaminu konkursu.

Pytania i odpowiedzi

W sprawach dotyczących konkursu informacji udzielają telefonicznie i za pomocą poczty elektronicznej pracownicy:

Instytucji Ogłaszającej Konkurs: tel. (85) 66 54 324, – 354 w godz. od 09.00 do 13.00.

e-mail: konkursy.efrr@wrotapodlasia.pl (w tytule wiadomości należy wpisać tylko nr naboru podany w ogłoszeniu o konkursie). Pytania wraz z odpowiedziami będą zamieszczane na stronie internetowej www.rpo.wrotapodlasia.pl w zakładce dotyczącej danego konkursu.

Linki

Link do pełnej dokumentacji konkursowej dostępny jest na stronie: www.rpo.wrotapodlasia.pl