PLANOWANY data naboru wniosków od 28.02.2017 do 29.03.2017
Nabór w trybie konkursowym ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 Osi Priorytetowej 4 Środowisko i zasoby Działania 4.1 Gospodarka odpadami – konkursy horyzontalne:
Nabór w trybie konkursowym skierowany jest do beneficjentów realizujących projekty w regionach gospodarki odpadami określonymi w uchwale Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w sprawie wykonania Wojewódzkiego Planu Gospodarowania Odpadami 2012 (Dz. Urz. Woj. 2012. Poz. 3039 z dnia 31 sierpnia 2012 r. z późn. zm.).
Konkurs ogłasza Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 pełniąca rolę Instytucji Organizującej Konkurs. Funkcję Instytucji Zarządzającej pełni Zarząd Województwa Dolnośląskiego.
Zadania związane z naborem realizuje Departament Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, ul. Mazowiecka 17, 50-412 Wrocław.
Orientacyjny termin rozstrzygnięcia konkursu to wrzesień 2017 r.
Wnioskodawca wypełnia wniosek o dofinansowanie za pośrednictwem aplikacji – generator wniosków o dofinansowanie EFRR – dostępny na stronie https://snow-umwd.dolnyslask.pl
Papierowa wersja wniosku może zostać dostarczona:
a) osobiście do kancelarii Departamentu Funduszy Europejskich mieszczącej się pod adresem:
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Departament Funduszy Europejskich
ul. Mazowiecka 17
50-412 Wrocław
II piętro, pokój nr 2015
b) za pośrednictwem polskiego operatora wyznaczonego, w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe, na adres:
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Departament Funduszy Europejskich
ul. Mazowiecka 17
50-412 Wrocław
II piętro, pokój nr 2015
Wnioskodawca wypełnia wniosek o dofinansowanie za pośrednictwem aplikacji – generator wniosków o dofinansowanie EFRR – dostępny na stronie https://snow-umwd.dolnyslask.pl i przesyła do IOK w ramach niniejszego konkursu.
Ponadto do siedziby IOK należy dostarczyć jeden egzemplarz wydrukowanej z aplikacji generator wniosków papierowej wersji wniosku, opatrzonej czytelnym podpisem/ami lub parafą i z pieczęcią imienną osoby/ób uprawnionej/ych do reprezentowania Wnioskodawcy (wraz z podpisanymi załącznikami).
Jednocześnie, wymaganą analizę finansową (w postaci arkuszy kalkulacyjnych w formacie Excel z aktywnymi formułami) przedłożyć należy na nośniku CD.
Za datę wpływu do IOK uznaje się datę wpływu wniosku w wersji papierowej Zgodnie z art. 57 § 5 KPA termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem nadano pismo w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe. W takim wypadku decyduje data stempla pocztowego.
W przypadku ewentualnych problemów z generatorem, IZ RPO WD zastrzega sobie możliwość wydłużenia terminu składania wniosków lub złożenia ich w innej formie niż elektroniczna. Decyzję w powyższej kwestii zostanie przedstawiona w formie komunikatu we wszystkich miejscach, gdzie opublikowano ogłoszenie.
O dofinansowanie w ramach konkursu mogą ubiegać się następujące typy beneficjentów:
Jako partnerzy występować mogą tylko podmioty wskazane wyżej jako beneficjenci.
Przedmiotem konkursu jest typ projektów określony dla Działania 4.1. Gospodarka odpadami w schemacie 4.1.B:
Projekty dotyczące infrastruktury niezbędnej do zapewnienia kompleksowej gospodarki odpadami komunalnymi w regionie, zaplanowanej zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami, m.in.:
Warunkiem wsparcia inwestycji jest ich uwzględnienie w planie inwestycyjnym w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi zatwierdzonym przez Ministra Środowiska będącym załącznikiem do Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Dolnośląskiego (Załącznik do Uchwały nr XXIX/934/16 Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 22 grudnia 2016 r.).
Projekty muszą być zgodne z hierarchią sposobów postępowania z odpadami wskazaną w dyrektywie 2008/98/WE w sprawie odpadów (tzw. dyrektywie ramowej o odpadach), która nadaje priorytet zapobieganiu powstawania odpadów, przygotowaniu do ponownego użycia i recyklingowi. Z kolei dyrektywa 1999/31/WE w sprawie składowania odpadów (tzw. dyrektywa składowiskowa) nakłada obowiązek redukcji masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych do składowania.
W zależności od zidentyfikowanych potrzeb w danym regionie gospodarki odpadami komunalnymi dofinansowane mogą być zarówno projekty kompleksowe tj. obejmujące wszystkie niezbędne elementy hierarchii, jak i projekty obejmujące zakresem tylko wybrane elementy, które domykają system gospodarki odpadami w regionie. We wniosku o dofinansowanie w pkt A10 Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu należy wyjaśnić w jaki sposób i które elementy hierarchii postępowania z odpadami uzupełnia przedmiotowy projekt.
Uzupełniającym elementem wparcia mogą być działania z zakresu edukacji ekologicznej promującej właściwe postępowanie z odpadami w ramach mechanizmu finansowania krzyżowego (cross-financing).
Wspierane będą inwestycje realizowane w regionach gospodarki odpadami, w których nie uwzględniono komponentu dotyczącego termicznego przekształcania odpadów wraz z odzyskiem energii. Przez komponent termiczny należy rozumieć spalarnię odpadów komunalnych wskazaną jako regionalną lub ponadregionalną instalację do obsługi danego regionu gospodarki odpadami komunalnymi wymienioną w Uchwale Nr XXIX/935/16 Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 22 grudnia 2016 r. w sprawie wykonania Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Dolnośląskiego 2016-2022.
W przedmiotowym naborze nie będą wspierane inwestycje dotyczące rekultywacji składowisk, instalacje do termicznego przekształcania odpadów oraz Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Ponadto z kwalifikowalności wyłączone są także instalacje przewidziane do zastępczej obsługi regionów gospodarki odpadami komunalnymi wyznaczone w ww. uchwale nr XXIX/935/16 z 22.12.2016 r.
W ramach przedmiotowego konkursu Wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek o dofinansowanie. Kolejne wnioski złożone przez tego samego Wnioskodawcę zostaną odrzucone a ocenie zostanie poddany pierwszy złożony wniosek (zgodnie z obowiązującymi kryteriami wyboru zawartymi w załączniku nr 1 do niniejszego regulaminu).
Kategoriami interwencji (zakresem interwencji) dla niniejszych typów projektu są kategorie:
017 Gospodarowanie odpadami z gospodarstw domowych (w tym działania w zakresie: minimalizacji, segregacji, recyklingu);
018 Gospodarowanie odpadami z gospodarstw domowych (w tym działania w zakresie: mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, przetwarzania termicznego, przekształcania termicznego i składowania na składowiskach);
101 Finansowanie krzyżowe w ramach EFRR (wsparcie dla przedsięwzięć typowych dla EFS, koniecznych dla zadowalającego wdrożenia części przedsięwzięć związanej bezpośrednio z EFRR).
Ponadto zgodnie z zapisami „Wytycznych w zakresie reguł dofinansowania z programów operacyjnych podmiotów realizujących obowiązek świadczenia usług w ogólnym interesie gospodarczym w ramach zadań własnych samorządu gminy w gospodarce odpadami komunalnymi” z dnia 22 września 2015 r., wydanych przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju:
Wyciąg z Kryteriów wyboru projektów zatwierdzonych przez KM RPO WD 2014-2020 obowiązujących w niniejszym naborze stanowi załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu.„Kryteria wyboru projektów w ramach RPO WD 2014-2020”, zatwierdzone Uchwałą nr 2/15 z dnia 6 maja 2015 r. przez Komitet Monitorujący Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego z późn. zmianami są zamieszczone na stronie www.rpo.dolnyslask.pl
Załącznik nr 1 do Regulaminu – Kryteria wyboru 4.1
Maksymalny poziom dofinansowania UE wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu wynosi: • w przypadku projektów nie generujących dochodu – 85% wydatków kwalifikowalnych; • w przypadku projektów generujących dochód – zgodnie z wyliczeniami luki finansowej ale nie więcej niż 85% wydatków kwalifikowalnych; • w przypadku projektu objętego pomocą publiczną/pomocą de minimis/rekompensatą – w wysokości wynikającej z reguł pomocy publicznej/pomocy de minimis/rekompensaty, ale w każdym przypadku nie więcej niż 85%.
Alokacja przeznaczona na konkurs wynosi 18 339 259 EUR, tj. 80 951 323,15 PLN. Alokacja przeliczona po kursie Europejskiego Banku Centralnego (EBC) obowiązującym w styczniu 2017 r., tj. 1 euro = 4,4141 PLN. Ze względu na kurs euro limit dostępnych środków może ulec zmianie. Z tego powodu dokładna kwota dofinansowania zostanie określona na etapie zatwierdzania Listy ocenionych projektów.
Regulamin wraz z załącznikami dostępny jest na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl.
Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie w ramach RPO WD 2014-2020 w zakresie EFRR_v2_09 2016
Załącznik nr 1 do Uchwały – Regulamin konkursu 4.1
Załącznik nr 1 do Regulaminu – Kryteria wyboru 4.1
Załącznik nr 2 do Regulaminu – Wskaźniki 4.1
„Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020” wraz z wzorami załączników do wniosku o dofinansowanie zamieszczona jest na stronie www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Skorzystaj -> Jak zacząć korzystać z programu -> 4. Wypełnienie wniosku a także wraz z dokumentacją dotyczącą poszczególnego naboru.
W zależności od specyfiki projektu i sytuacji Wnioskodawcy ostateczny zakres informacji niezbędnych do wypełnienia wniosku w Generatorze może być inny niż wskazany w ww. instrukcji.
Dla niniejszego konkursu dodatkowym obowiązkowym załącznikiem do wniosku o dofinansowanie jest:
Kalkulację rekompensaty, uwzględniającą środki RPO WD. Model finansowy wykazujący, iż w wyniku otrzymania środków z RPO WD rekompensata nie przekroczy dopuszczalnej kwoty rekompensaty (zgodnie z rozdziałem 8 w/w Wytycznych).
Formularz – pomoc de minimis (przedsiębiorstwa)
Formularz – wkład niepieniężny z pomocą publiczną
Formularz wkład niepieniężny bez pomocy publicznej
Formularz wkład niepieniężny częściowa pomoc publiczna
Oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy publicznej_pomocy de minimis na planowane przedsięwzięcie
Oświadczenie VAT dla Wnioskodawcy
Oświadczenie VAT dla Podmiotu realizującego Projekt
Oświadczenie – analiza OOŚ z instrukcją
UOKiK Pomoc publiczna informacje dodatkowe
Załącznik dotyczący określenia poziomu wsparcia w projektach partnerskich
Wzór umowy/decyzji o dofinansowanie/-u projektu, która będzie zawierana z Wnioskodawcami projektów wybranych do dofinansowania (Beneficjentami) stanowi Załącznik nr 2/3 do uchwały przyjmującej niniejszy Regulaminu i jest zamieszczony na stronie www.rpo.dolnyslask.pl.
Instytucja Zarządzająca zastrzega sobie prawo zmiany wzoru umowy/decyzji.
Wzór Decyzji o dofinansowaniu projektu WD 2014 – 2020 – 2 grudnia 16
Załącznik nr 2 Harmonogram rzeczowo- finansowy
Załącznik nr 3 Harmonogram zamówień dla Projektu
Załącznik nr 4 Harmonogram płatności
Załącznik nr 5 Montaż finansowy Projektu
Załącznik nr 6 Skwantyfikowane wskaźniki osiągnięcia rzeczowej realizacji Projektu
Załącznik nr 7 Oświadczenie VAT dla Beneficjenta
Załącznik nr 8 Oświadczenie VAT dla Partnera
Załącznik nr 9 Oświadczenie VAT dla Podmiotu realizującego projekt
Załącznik nr 10 Zestawienie dokumentów dotyczących operacji
Załącznik nr 11 Wykaz dokumentów do wniosku o płatność
Załącznik nr 12 Zakres przetwarzanych danych osobowych
Załącznik nr 13 Obowiązki informacyjne Beneficjenta EFRR
Załącznik nr 14 Klasyfikacja budżetowa projektu
Wzór umowy o dofinansowanie EFRR 2014 2020 ver 9_2 grudnia 16
Załącznik nr 2 Harmonogram rzeczowo- finansowy
Załącznik nr 3 Harmonogram zamówień dla Projektu
Załącznik nr 4 Harmonogram płatności
Załącznik nr 5 Montaż finansowy Projektu
Załącznik nr 6 Skwantyfikowane wskaźniki osiągnięcia rzeczowej realizacji
Załącznik nr 8 Oświadczenie VAT dla Beneficjenta
Załącznik nr 9 Oświadczenie VAT dla Partnera
Załącznik nr 10 Oświadczenie VAT dla Podmiotu realizującego projekt
Załącznik nr 11 Zestawienie dokumentów dotyczących operacji
Załącznik nr 12 Wykaz dokumentów do wniosku o płatność – wersja nanieś zmiany
Załącznik nr 13 Zakres przetwarzanych danych osobowych
Załącznik nr 14 Obowiązki informacyjne Beneficjenta EFRR
Załącznik nr 15 Klasyfikacja budżetowa projektu
Procedura odwoławcza została opisana w Regulaminie.
IOK udziela wyjaśnień w kwestiach dotyczących konkursu i odpowiedzi na zapytania indywidualne poprzez następujące adresy mailowe:
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania będą zamieszczane na stronie www.rpo.dolnyslask.pl w ramach informacji dotyczących procedury wyboru projektów oraz niezbędnych do przedłożenia wniosku o dofinansowanie. Przed zadaniem pytania należy zapoznać się z katalogiem najczęściej zadawanych pytań.
Po ogłoszeniu konkursu IOK zorganizuje spotkania dla Wnioskodawców ubiegających się o dofinansowanie. Szczegółowe informacje dotyczące terminów i miejsca spotkań wraz z formularzem zgłoszeniowym będą zamieszczane na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl.
Ogłoszenie o konkursie dla działania 4.1. Gospodarka odpadami
Zostaw swoje namiary, a my skontaktujemy się z Tobą:
Zostaw swoje namiary, a my skontaktujemy się z Tobą:
Zostaw swoje namiary, a my skontaktujemy się z Tobą:
Twoja wiadomość została pomyślnie wysłana. Dziękujemy!
Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.
Zostaw swoje namiary, a my skontaktujemy się z Tobą: