6.3 Rewitalizacja przestrzeni regionalnej , nabór nr RPPK.06.03.00-IZ-00-18-002/18 – konkurs dedykowany dla MOF

6.3 Rewitalizacja przestrzeni regionalnej , nabór nr RPPK.06.03.00-IZ-00-18-002/18 – konkurs dedykowany dla MOF

PLANOWANY data naboru wniosków od 29.06.2018 do 14.09.2018 Zarząd Województwa Podkarpackiego, jako Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 z siedzibą w Rzeszowie, al. Łukasza Cieplińskiego 4, ogłasza nabór wniosków o dofinansowa..

PLANOWANY data naboru wniosków od 29.06.2018 do 14.09.2018

Zarząd Województwa Podkarpackiego, jako Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 z siedzibą w Rzeszowie, al. Łukasza Cieplińskiego 4, ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie realizacji projektów w procedurze konkursu dedykowanego dla Miejskich Obszarów Funkcjonalnych (MOF), ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020
Oś priorytetowa VI Spójność przestrzenna i społeczna
Działanie 6.3 Rewitalizacja przestrzeni regionalnej

Informacje o naborze

Termin rozstrzygnięcia konkursu

Maj 2019 r.

Miejsce składania wniosków

Wniosek o dofinansowanie należy wypełnić w formie elektronicznej i przesłać za pomocą Lokalnego Systemu Informatycznego RPO WP https://gw.podkarpackie.pl

Następnie wniosek wysłany elektroniczne należy wydrukować, podpisać, opieczętować i wraz z wymaganą dokumentacją złożyć osobiście lub przez posłańca w Punkcie Przyjmowania Wniosków w Departamencie Wdrażania Projektów Infrastrukturalnych Regionalnego Programu Operacyjnego – al. Łukasza Cieplińskiego 4 w Rzeszowie, w godzinach od 7:30 do 15:30 lub przesyłać za pośrednictwem operatora pocztowego na adres:

Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Departament Wdrażania Projektów Infrastrukturalnych RPO, al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35 – 010 Rzeszów.

Sposób składania wniosków

Wnioski o dofinansowanie muszą być przygotowane zgodnie z:

  • Szczegółowym Opisem Osi Priorytetowych RPO WP na lata 2014 – 2020,
  • Regulaminem konkursu.

Regulamin konkursu udostępniony został na stronie www.rpo.podkarpackie.pl oraz na portalu Funduszy Europejskich www.funduszeeuropejskie.gov.pl.

Na co i kto może składać wnioski?

Kto może składać wnioski?

Uprawnionymi beneficjentami w ramach konkursu dedykowanego dla działania 6.3, będą wszystkie n.w. podmioty wpisujące się w katalog uprawnionych beneficjentów dla tego działania, których lokalizacja zakresu rzeczowego projektu znajduje się na obszarze MOF: · jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, · jednostki organizacyjne jednostek samorządu terytorialnego posiadające osobowość prawną, · jednostki sektora finansów publicznych posiadające osobowość prawną, · Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe i jego jednostki organizacyjne, · partnerzy społeczni i gospodarczy[6] , · jednostki naukowe, · szkoły wyższe, · instytucje kultury, · kościoły i związki wyznaniowe oraz osoby prawne kościołów i związków wyznaniowych, · spółdzielnie / wspólnoty mieszkaniowe, TBS, · przedsiębiorstwa komunalne / Skarbu Państwa, · porozumienia podmiotów wyżej wymienionych, reprezentowane przez lidera.

Konkurs dedykowany jest dla obszarów funkcjonalnych 8 regionalnych biegunów wzrostu, tj.MOF: Krosno, Dębica-Ropczyce, Przemyśl, Mielec, Tarnobrzeg, Jarosław-Przeworsk, Sanok-Lesko, Stalowa Wola:

MOF Krosno: Miasto Krosno, Gminy: Chorkówka, Jedlicze, Korczyna, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe, Wojaszówka;
MOF Przemyśl: Miasto Przemyśl, Gminy: Krasiczyn, Medyka, Orły, Przemyśl, Żurawica;
MOF Tarnobrzeg: Miasto Tarnobrzeg, Gminy: Baranów Sandomierski, Nowa Dęba, Gorzyce, Grębów;
MOF Mielec: Miasto Mielec, Gminy: Mielec, Przecław, Tuszów Narodowy;
MOF Stalowa Wola: Miasto Stalowa Wola, Gminy: Pysznica, Zaleszany, Nisko;
MOF Sanok-Lesko: Miasto Sanok, Gminy: Sanok, Lesko, Zagórz;
MOF Dębica-Ropczyce: Miasto Dębica, Gminy: Dębica, Ropczyce, Żyraków;
MOF Jarosław-Przeworsk: Miasto Jarosław, Miasto Przeworsk, Gminy: Pawłosiów, Przeworsk.

Na co można otrzymać dofinansowanie?

1) Budowę[1] , przebudowę, rozbudowę, nadbudowę, remont, w celu przywrócenia i/lub nadania nowych funkcji społecznych, gospodarczych, edukacyjnych, kulturalnych, sportowych, turystycznych lub rekreacyjnych: a) obiektów publicznych [2], budynków użyteczności publicznej[3] , wraz z zagospodarowaniem przyległego otoczenia funkcjonalnie związanego z budynkiem / obiektem, zdegradowanych budynków / obiektów (w tym poprzemysłowych, powojskowych, popegeerowskich, pokolejowych) wraz z zagospodarowaniem przyległego otoczenia funkcjonalnie związanego z budynkiem/obiektem, b) obszaru przestrzeni publicznej[4] . 2) Roboty budowlane, restauratorskie i konserwatorskie obiektów zabytkowych znajdujących się w rejestrze zabytków, obiektów położonych w strefie ochrony konserwatorskiej – wraz z zagospodarowaniem terenu funkcjonalnie związanego z obiektem – tylko jako element 1 typu projektu. 3) Roboty budowlane dotyczące części wspólnych[5] wielorodzinnych budynków mieszkalnych wraz z otoczeniem funkcjonalnie związanym z budynkiem mieszkalnym i niezbędnym do poprawy jakości życia mieszkańców – jako element szerszego projektu. W ramach ww. typów projektów (wyłącznie, jako element uzupełniający realizację kompleksowego projektu przyczyniającego się do osiągnięcia celów LPR / GPR) możliwa jest: a) budowa, przebudowa, rozbudowa lokalnej infrastruktury drogowej poprawiającej dostępność do rewitalizowanych obiektów i terenów – w wysokości nie przekraczającej 30% kosztów kwalifikowalnych projektu, b) budowa, przebudowa, rozbudowa, podstawowej infrastruktury komunalnej tj. przewodów lub urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych i teletechnicznych na obszarze objętym projektem, w celu zapewnienia dostępu wszystkich obiektów i terenów rewitalizowanych do podstawowych usług komunalnych, c) roboty budowlane dotyczące części wspólnych budynków mieszkalnych wraz z otoczeniem funkcjonalnie związanym z budynkiem mieszkalnym i niezbędnym do poprawy jakości życia mieszkańców, d) roboty budowlane i zakup dotyczący systemów poprawy bezpieczeństwa publicznego, e) realizacja zakupu sprzętu i wyposażenia bezpośrednio związanego z funkcją, jaka będzie pełniona przez obiekt / budynek / przestrzeń publiczną.

[1] W uzasadnionych przypadkach możliwa jest realizacja projektów uwzględniających budowę nowych obiektów, pod warunkiem, że stanowi ona niezbędny element szerszej koncepcji związanej z działaniami rewitalizacyjnymi, a w związku z tym przyczynia się do fizycznej, gospodarczej, społecznej rewitalizacji i regeneracji obszarów rewitalizowanych. [2] Obiekt publiczny to budowla bądź obiekt małej architektury wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych, który przeznaczony jest dla ogółu społeczeństwa, powszechnie dostępny. [3] Budynek użyteczności publicznej oznacza: a) budynek przeznaczony na potrzeby administracji publicznej, kultury, oświaty, szkolnictwa wyższego, wychowania, nauki, opieki zdrowotnej, opieki społecznej i socjalnej, sportu, rekreacji, turystyki, b) budynek zamieszkania zbiorowego, rozumiany jako: internat, dom dziecka, dom pomocy społecznej, placówka zapewniająca całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku. [4] Zgodnie z Ustawą z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U.2015.199 z późn. zm.) przez obszar przestrzeni publicznej – należy rozumieć obszar o szczególnym znaczeniu dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców, poprawy jakości ich życia i sprzyjający nawiązywaniu kontaktów społecznych ze względu na jego położenie oraz cechy funkcjonalno-przestrzenne, określony w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. [5] Przez części wspólne należy rozumieć części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali np. klatka schodowa, winda, dach, zewnętrzna elewacja budynku.

Kryteria wyboru projektów

Kryteria wyboru projektów dla działania 6.3 Rewitalizacja przestrzeni regionalnej przyjęte przez Komitet Monitorujący RPO WP 2014-2020 znajdują się w załączniku nr 3a do Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 oraz w załącznikach nr 7.2 i 8.1 do Regulaminu konkursu.

Finanse

Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu

Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu

  • Projekty nieobjęte pomocą publiczną – maks. 75% wydatków kwalifikowanych w projektach, z zastrzeżeniem pkt 2.
  • Projekty w których nie wystąpi pomoc publiczna, pomoc de minimis oraz projekty nie generujące dochodu w rozumieniu art. 61 rozporządzenia ogólnego – maks. 85% (w tym środki budżetu państwa stanowią maks. 10% wydatków kwalifikowanych projektu)
  • Projekty objęte pomocą publiczną / pomocą de minimis – zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie zasadami, ale nie więcej niż 75% kosztów kwalifikowanych.

Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów

Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów 50 000 000,00 PLN.

Niezbędne dokumenty

Regulamin konkursu

Regulamin konkursu (PDF 594 KB)

Załączniki do Regulaminu konkursu (ZIP 13 MB)

Wzór wniosku o dofinansowanie

Wzór wniosku o dofinansowanie (PDF 183 KB)

Wzór umowy o dofinansowanie

Wzór umowy o dofinansowanie (ZIP 3 MB)

Inne ważne informacje

Środki odwoławcze przysługujące składającemu wniosek

  • Wspierane inwestycje mają uwzględniać dostosowanie infrastruktury i wyposażenia do potrzeb osób niepełnosprawnych zgodnie z Wytycznymi w zakresie realizacji zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości szans kobiet i mężczyzn w ramach funduszy unijnych na lata 2014-2020 w tym z załącznikiem nr 2 do ww. Wytycznych – Standardy dostępności dla polityki spójności 2014-2020.
  • Realizacja zgłoszonych w ramach konkursu projektów powinna zostać zakończona (złożony wniosek o płatność końcową) w terminie do 33 miesięcy licząc od miesiąca następnego po tym, w którym została zawarta umowa o dofinansowanie (przy czym termin ten nie może być późniejszy niż czerwiec 2023 r.). Po wyborze projektu do dofinansowania, IZ RPO WP 2014-2020 w uzasadnionych przypadkach może wyrazić zgodę na zmianę okresu realizacji projektu.
  • Podstawą demarkacji z konkursem ogólnym jest kryterium lokalizacji zakresu rzeczowego projektu. Niezależnie od kategorii uprawnionego beneficjenta, w przypadku projektów zlokalizowanych na obszarze MOF będą one mogły uzyskać dofinansowanie jedynie z puli środków wydzielonych na nabór dedykowany dla MOF.
  • Projekty zlokalizowane na terenie MOF nie będą mogły być uzyskać dofinansowania w ramach konkursu ogólnego.
  • Dofinansowaniem nie mogą zostać objęte projekty zlokalizowane na terenie ROF.
  • Wszystkie projekty rewitalizacyjne planowane do realizacji na terenie danego MOF muszą wynikać ze Strategii właściwej dla tego MOF oraz musi być spełniony warunek, że projekty te wynikają z właściwego programu rewitalizacji obowiązującego na terenie gminy w której realizowany jest projekt. W związku z powyższym, w Strategii MOF powinny zostać wskazane również obszary / propozycje projektów innych podmiotów niż gminy MOF, których zakres rzeczowy będzie zlokalizowany na terenie MOF.
  • Środki odwoławcze zostały określone w § 21 Regulaminu konkursu – „Środki odwoławcze przysługujące wnioskodawcy”.

Pytania i odpowiedzi

Informacje na temat postępowania konkursowego można uzyskać poprzez kontakt z Departamentem Wdrażania Projektów Infrastrukturalnych RPO:

  • e-mail: pi@podkarpackie.pl,
  • telefoniczny: Elżbieta Zielińska – 17 747 65 30; Anna Szewc – 17 773 60 52,
  • bezpośrednio w siedzibie DPI, ul. Cieplińskiego 4, Rzeszów (pok. 13 i 14).

Informacje dotyczące kwestii środowiskowych uzyskać można poprzez kontakt z Departamentem Ochrony Środowiska pod nr tel. 747 69 29 (p. Barbara Małkowska), 17 747 69 24 (p. Barbara Zielenkiewicz), 17 747 63 31 (p. Iwona Pieczko), 17 747 63 31 (p. Dominika Babiarz).

Informacje dotyczące kwestii pomocy publicznej uzyskać można poprzez kontakt z Departamentem Wdrażania Projektów Infrastrukturalnych RPO:

  • e-mail: pi@podkarpackie.pl,
  • telefoniczny: Arkadiusz Czerwonka – 17 747 66 26
  • bezpośrednio w siedzibie DPI, ul. Cieplińskiego 4, Rzeszów (pok. 7).

Informacje w kwestiach technicznych związanych z korzystaniem z systemu LSI udzielane są pod nr tel. 17 747 66 53 (p. Paweł Ciejka).

Linki

Lokalny System Informatyczny RPO WP na lata 2014-2020

Link do ogłoszenia na stronie rpo.podkarpackie.pl