5.5 Rozwój usług pielęgniarskich

5.5 Rozwój usług pielęgniarskich

PLANOWANY data naboru wniosków od 02.07.2018 do 31.07.2018 Minister Zdrowia, wykonujący zadania Instytucji Pośredniczącej dla Programu Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) ogłasza konkurs w ramach osi priorytetowej V Wsparcie dla obszaru zdrowia, Działanie 5.5 Rozwój usług pielęgniarskich (konku..

PLANOWANY data naboru wniosków od 02.07.2018 do 31.07.2018

Minister Zdrowia, wykonujący zadania Instytucji Pośredniczącej dla Programu Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) ogłasza konkurs w ramach osi priorytetowej V Wsparcie dla obszaru zdrowia, Działanie 5.5 Rozwój usług pielęgniarskich (konkurs nr POWR.05.05.00-IP.05-00-001/18.

Przedmiotem konkursu są projekty, które zakładają jednocześnie realizację programów rozwojowych dla uczelni uczestniczących w procesie kształcenia pielęgniarek i/lub położnych ukierunkowanych na zwiększenie liczby absolwentów ww. kierunków oraz realizację systemu kształcenia podyplomowego w ramach programu rozwoju absolwenta dostosowując kompetencje i umiejętności pielęgniarek i położnych w zakresie potrzeb epidemiologicznych i demograficznych kraju.

Informacje o naborze

Termin rozstrzygnięcia konkursu

Proces wyłaniania wniosków do dofinansowania będzie trwał – od dnia zamknięcia naboru wniosków do chwili ogłoszenia listy rankingowej ok. 6 miesięcy.

Miejsce składania wniosków

Adres IOK:

Ministerstwo Zdrowia

ul. Miodowa 15

00-952 Warszawa

Sposób składania wniosków

Wniosek do IOK należy złożyć wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem systemu obsługi wniosków aplikacyjnych SOWA.Wniosek powinien zostać przygotowany za pomocą aplikacji SOWA. System ten dostępny jest z poziomu przeglądarki internetowej pod adresem: https://www.sowa.efs.gov.pl. Każdy użytkownik systemu musi posiadać aktywne konto użytkownika. Wnioskodawcy (beneficjenci) zakładają konto samodzielnie wchodząc w systemie na zakładkę Załóż konto.

Szczegółowe informacje w zakresie zakładania konta oraz obsługi systemu znajdują się w Instrukcji użytkownika SOWA w ramach PO WER 2014‐2020 dla wnioskodawców/beneficjentów, która jest dostępna w systemie w zakładce Pomoc orazstanowi załącznik nr 2 do Regulaminu.

Na co i kto może składać wnioski?

Kto może składać wnioski?

Zgodnie z kryteriami dostępu, Wnioskodawcą może być szkoła wyższa publiczna bądź niepubliczna, której jednostki organizacyjne spełniają w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie projektu warunki, jakie muszą spełniać jednostki organizacyjne uczelni, aby prowadzić studia na kierunku pielęgniarstwo i/lub położnictwo na poziomie studiów pierwszego stopnia (licencjata) – zgodnie z wymogami określonymi w ustawie z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej oraz ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym.

Na co można otrzymać dofinansowanie?

Projekty składane w odpowiedzi na przedmiotowy konkurs muszą zakładać udzielanie wsparcia studentom kierunku pielęgniarstwo i/lub położnictwo zgodnie z opracowanym programem rozwojowym oraz realizację programu rozwoju absolwenta kierunku pielęgniarstwo i/lub położnictwo. W ramach realizacji programu rozwojowego uczelni przewiduje się wsparcie dla studentów kierunku pielęgniarstwo i/lub położnictwo obligatoryjnie poprzez wdrożenie uczelnianego programu stypendialnego mającego charakter motywacyjny(stypendium w wysokości 800 PLN brutto przez okres dwóch lat dla max. 75% studentów nadanym roku kształcenia (uczestników projektu), którzy w poprzednim roku kształcenia otrzymali najlepsze wyniki w nauce) oraz realizację co najmniej jednego z następujących działań: dostosowanie jakości warunków i zasad odbywania obowiązkowych praktyk zawodowych do wymogów Europejskiej Ramy Jakości Praktyk i Staży, finansowanie zajęć dodatkowych wykraczających poza standardowy program kształcenia, finansowanie ponadprogramowych płatnych praktyk zawodowych oraz organizację wizyt studyjnych w podmiotach leczniczych krajowych i zagranicznych. Programy rozwojowe wdrażane w ramach projektu mają przewidywać zachęty do podejmowania i kontynuowania kształcenia na kierunku pielęgniarstwo i/lub położnictwo, uatrakcyjniając kształcenie dla absolwentów szkół średnich, którzy bezpośrednio po zakończeniu kształcenia średniego podejmują studia licencjackie oraz dla osób bezrobotnych jako forma przekwalifikowania zawodowego. Student otrzymujący stypendium motywujące na ww. zasadach będzie zobowiązany do przystąpienia do programu rozwoju absolwenta, który zakłada udzielanie wsparcia w znalezieniu zatrudnienia na stanowisku pielęgniarki i położnej w podmiocie leczniczym działającym na terenie Polski, realizację cyklu medycznych szkoleń zawodowych dla absolwenta pielęgniarstwa i położnictwa w zakresie potrzeb epidemiologiczno-demograficznych oraz wypłatę stypendium szkoleniowego na czas trwania cyklu szkoleń zawodowych (wartość stypendium może wynieść max. 1000 PLN brutto, wypłacane co miesiąc przez okres 24 miesięcy pod warunkiem, że absolwent pielęgniarstwa lub/i położnictwa zatrudniony jest na cały etat w podmiocie leczniczym na terenie Polski). W ramach programu opiekunowi (tutorowi) absolwenta w podmiocie leczniczym, w którym absolwent podejmuje zatrudnienie w wysokości nieprzekraczającej 40% podstawowego wynagrodzenia pielęgniarki Działania w projekcie muszą dotyczyć wsparcia wykraczającego poza program kształcenia nadanym kierunku. Muszą przewidywać także rozwój umiejętności studentów w zakresie właściwej komunikacji z pacjentem.

Kryteria wyboru projektów

Kryteria wyboru projektów, zgodne z Rocznym Planem Działania dla Priorytetu V PO WER na 2018 r., określone w Regulaminie konkursu.

Finanse

Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu

97%

Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów

90 000 000,00 PLN

Niezbędne dokumenty

Regulamin konkursu

Regulamin konkursu (PDF 720 KB)

Załącznik 1 – Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu w ramach Program Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014‐2020; (PDF 659 KB)

Załącznik 2- Instrukcja użytkownika Systemu Obsługi Wniosków Aplikacyjnych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014‐2020 dla wnioskodawców/ beneficjentów (PDF 4 MB)

Załącznik 3 – Wzór umowy o dofinansowanie projektu (PDF 2 MB)

Załącznik 4 – Wzór karty weryfikacji kryterium kończącego negocjacje wniosku o dofinansowanie projektu konkursowego w ramach PO WER (PDF 359 KB)

Załącznik 5 – Wzór karty oceny merytorycznej wniosku o dofinansowanie projektu konkursowego w ramach PO WER (PDF 808 KB)

Załącznik 6 – Wzór deklaracji poufności dla członka KOP z prawem dokonywania oceny (PDF 459 KB)

Załącznik 7 – Wzór deklaracji poufności dla obserwatora uczestniczącego w pracach KOP (PDF 460 KB)

Załącznik 8- Wzór oświadczenia pracownika IOK o bezstronności (PDF 461 KB)

Załącznik 9 – Wzór oświadczenia eksperta o bezstronności (PDF 471 KB)

Załącznik 10 – Wzór oświadczenia o kwalifikowalności VAT (PDF 496 KB)

Załącznik 11 – Wykaz typowych kosztów zakupu towarów i usług (PDF 504 KB)

Załącznik 12- Wytyczne w zakresie warunków gromadzenia i przekazywania danych w postaci elektronicznej na lata 2014-2020 (PDF 792 KB)

Załącznik 13- Wytyczne w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020 (PDF 644 KB)

Załącznik 14- Wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020 (PDF 667 KB)

Załącznik 15 – Wytyczne w zakresie realizacji zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości szans kobiet i mężczyzn w ramach funduszy unijnych na lata 2014-2020 (PDF 312 KB)

Załącznik 16 – Lista sprawdzająca do wniosku o dofinansowanie PO WER (PDF 257 KB)

Wzór wniosku o dofinansowanie

https://www.sowa.efs.gov.pl/Wzory-dokumentow

Wzór umowy o dofinansowanie

Wzór umowy o dofinansowanie projektu (PDF 2 MB)

Inne ważne informacje

Środki odwoławcze przysługujące składającemu wniosek

Wnioskodawcy przysługuje prawo do wniesienia protestu, zgodnie z zasadami określonymi w rozdziale 15 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020.

Procedura odwoławcza uregulowana została także w treści Regulaminu konkursu.

Pytania i odpowiedzi

Pytania dotyczące naboru wniosków można kierować drogą mailową na adres e-mail: kompetencjezamawiane.3@mz.gov.pl oraz telefonicznie pod numerem: 22 53 00 224.

Linki

www.zdrowie.gov.pl