8.5 Wsparcie na rzecz łączenia życia zawodowego z prywatnym (3)

8.5 Wsparcie na rzecz łączenia życia zawodowego z prywatnym (3)

PLANOWANY data naboru wniosków od 18.03.2019 do 15.07.2019 Zarząd Województwa Małopolskiego za pośrednictwem Wojewódzkiego Urzędu Pracy, pełniącego funkcję Instytucji Pośredniczącej RPO WM na lata 2014-2020 oraz Instytucji Organizującej Konkurs (IOK), ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie..

PLANOWANY data naboru wniosków od 18.03.2019 do 15.07.2019

Zarząd Województwa Małopolskiego za pośrednictwem Wojewódzkiego Urzędu Pracy, pełniącego funkcję Instytucji Pośredniczącej RPO WM na lata 2014-2020 oraz Instytucji Organizującej Konkurs (IOK), ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach 8. Osi Priorytetowej Rynek pracy, Działanie 8.5 Wsparcie na rzecz łączenia życia zawodowego z prywatnym, dla Typu projektu A: wsparcie dla tworzenia i/lub funkcjonowania pomiotów opieki nad dzieckiem do lat 3, w tym żłobków (m.in. przyzakładowych) i klubów dziecięcych oraz działania na rzecz zwiększania liczby miejsc w istniejących instytucjach oraz B: tworzenie warunków dla rozwoju opieki na dziećmi do lat 3 przez dziennego opiekuna, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Informacje o naborze

Termin rozstrzygnięcia konkursu

lipiec 2019 r. dla I rundy; sierpień 2019 r. dla II rundy; wrzesień 2019 r. dla III rundy październik 2019 r. dla IV rundy.

Miejsce składania wniosków

Wniosek o dofinansowanie projektu wraz z załącznikami należy przygotować i złożyć za pomocą Systemu informatycznego e-RPO dostępnego na stronie internetowej www.erpo.malopolska.pl w terminach otwarcia rund konkursowych. W sytuacji wystąpienia błędów w funkcjonowaniu Systemu e-RPO, uniemożliwiających złożenie wniosku o dofinansowanie projektu IZ zamieści na stronie internetowej www.rpo.malopolska.pl informację odnośnie odpowiednich zasad postępowania.

Sposób składania wniosków

Nabór wniosków o dofinansowanie projektów, w podziale na rundy konkursowe prowadzony będzie w terminach:

I runda: 18 marca 2019 r. – 1 kwietnia 2019 r.

II runda: 29 kwietnia 2019 r. – 13 maja 2019 r.

III runda: 3 czerwca 2019 r. – 17 czerwca 2019 r.

IV runda: 1 lipca 2019 r. – 15 lipca 2019 r.

Wniosek o dofinansowanie projektu należy złożyć we wskazanych terminach rund konkursowych, do godziny 15:00 ostatniego dnia naboru w danej rundzie.

Na co i kto może składać wnioski?

Kto może składać wnioski?

Zgodnie ze Szczegółowym Opisem Osi Priorytetowych RPO WM o dofinansowanie projektu mogą ubiegać się wszystkie podmioty – z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych) w szczególności:

  • przedsiębiorcy i pracodawcy,
  • jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia,
  • jednostki organizacyjne JST posiadające osobowość prawną,
  • partnerzy społeczni i gospodarczy,
  • organizacje pozarządowe.

Powyższy katalog dotyczy zarówno wnioskodawcy, jak i partnera/ów.

O dofinansowanie projektu mogą ubiegać się podmioty, które na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie projektu posiadają tytuł prawny do lokalu, w którym będzie sprawowana opieka nad dziećmi do lat 3. Wymóg ten dotyczy Wnioskodawców, którzy planują opiekę nad dzieckiem do lat 3 w formie żłobka / klubu dziecięcego.

Na co można otrzymać dofinansowanie?

Zakres wsparcia udzielonego na rzecz dostępu do opieki nad dziećmi do lat 3 może obejmować następujące działania:

  • tworzenie nowych miejsc opieki, w tym dostosowanych do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami w istniejących lub nowo utworzonych instytucjonalnych formach opieki przewidzianych ustawą o opiece nad dziećmi do lat 3,
  • dostosowanie istniejących miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami w instytucjonalnych formach opieki przewidzianych ustawą o opiece nad dziećmi do lat 3.

Ponadto jedynie w ramach inicjatyw na rzecz tworzenia warunków dla rozwoju opieki nad dziećmi do lat 3 przez dziennego opiekuna możliwa jest:

  • organizacja działań informacyjno-promocyjnych dotyczących korzystania z tej formy opieki oraz pełnienia funkcji opiekuna (wyłącznie w połączeniu z innymi formami wsparcia). W ramach projektów ukierunkowanych na tworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 w formie żłobków, klubów dziecięcych i dziennego opiekuna możliwe są m.in. następujące kategorie działań:
  • dostosowanie pomieszczeń do potrzeb dzieci, w tym do wymogów budowalnych, sanitarno-higienicznych, bezpieczeństwa przeciwpożarowego, organizacja kuchni, stołówek, szatni zgodnie z koncepcją uniwersalnego projektowania itp. W przypadku tworzenia miejsc opieki u dziennego opiekuna wyłącznie w sytuacji, gdy podmiot zatrudniający dziennego opiekuna udostępnia lokal w celu sprawowania opieki przez dziennego opiekuna;
  • zakup i montaż wyposażenia (w tym m.in. meble, wyposażenie wypoczynkowe, wyposażenie sanitarne, zabawki). W przypadku tworzenia miejsc opieki u dziennego opiekuna wyłącznie w sytuacji, gdy podmiot zatrudniający dziennego opiekuna udostępnia lokal w celu sprawowania opieki przez dziennego opiekuna;
  • zakup pomocy do prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych, specjalistycznego sprzętu oraz narzędzi do rozpoznawania potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dzieci, wspomagania rozwoju i prowadzenia terapii dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, ze szczególnym uwzględnieniem tych pomocy, sprzętu i narzędzi, które są zgodne z koncepcją uniwersalnego projektowania. W przypadku tworzenia miejsc opieki u dziennego opiekuna wyłącznie w sytuacji, gdy podmiot zatrudniający dziennego opiekuna udostępnia lokal w celu sprawowania opieki przez dziennego opiekuna;
  • wyposażenie i montaż placu zabaw wraz z bezpieczną nawierzchnią i ogrodzeniem. W przypadku tworzenia miejsc opieki u dziennego opiekuna wyłącznie w sytuacji, gdy podmiot zatrudniający dziennego opiekuna udostępnia lokal w celu sprawowania opieki przez dziennego opiekuna
  • modyfikacja przestrzeni wspierająca rozwój psychoruchowy i poznawczy dzieci. W przypadku tworzenia miejsc opieki u dziennego opiekuna wyłącznie w sytuacji, gdy podmiot zatrudniający dziennego opiekuna udostępnia lokal w celu sprawowania opieki przez dziennego opiekuna;
  • zapewnienie bieżącego funkcjonowania utworzonego miejsca opieki nad dziećmi do lat 3, w tym: koszty wynagrodzenia personelu zatrudnionego w miejscu opieki nad dziećmi do lat 3, koszty opłat za wyżywienie i pobyt dziecka;
  • przeszkolenie w zawodzie dziennego opiekuna, odbycie szkolenia uzupełniającego;
  • inne wydatki, o ile są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania miejsca opieki nad dziećmi do lat 3.

Wnioskodawca powinien zaplanować realizację wsparcia

  • wyłącznie na terenie gminy/gmin, których końcowa ocena sytuacji w zakresie opieki nad dziećmi do lat 3 jest bardzo zła, zła lub umiarkowanie zła

albo

  • wyłącznie na terenie gminy/gmin, których końcowa ocena sytuacji w zakresie opieki nad dziećmi do lat 3 jest bardzo dobra, dobra lub umiarkowanie dobra.

Niedopuszczalne jest zaplanowanie w jednym projekcie realizacji wsparcia zarówno na obszarze gmin wskazanych w lit. a) jak i wskazanych w lit. b).

Lista gmin ze wskazaniem końcowej sytuacji w zakresie opieki nad dziećmi do lat 3 znajduje się w Załączniku nr 12 do Regulaminu konkursu (PDF 549 KB).

Kryteria wyboru projektów

Kryteria wyboru projektów zostały określone w załączniku nr 1 (PDF 297 KB) do Regulaminu konkursu

Finanse

Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu

Maksymalny poziom dofinansowania unijnego (EFS) wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu wynosi 85%.

W przypadku projektów objętych pomocą publiczną lub pomocą de minimis poziom dofinansowania wynikać będzie z przepisów prawnych obowiązujących na dzień udzielania wsparcia, w tym w szczególności rozporządzeń wydanych przez ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego z zastrzeżeniem, że poziom dofinansowania unijnego na poziomie projektu nie może przekroczyć 85%.

Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów

40 781 361,25 zł, w tym:

  • 24 468 816,75 PLN – kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów realizowanych na terenie gmin, w których końcowa ocena sytuacji w zakresie opieki nad dziećmi do lat 3 jest bardzo zła, zła lub umiarkowanie zła,
  • 16 312 544,50 PLN – kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów realizowanych na terenie gmin, w której końcowa ocena sytuacji w zakresie opieki nad dziećmi do lat 3 jest bardzo dobra, dobra lub umiarkowanie dobra.

Ponadto alokacja została podzielona na każdą z czterech rund konkursowych i wynosi:

20 000 000,00 PLN w I rundzie,

8 000 000,00 PLN w II rundzie,

8 000 000,00 PLN w III rundzie,

4 781 361,25 PLN w IV rundzie.

Niezbędne dokumenty

Regulamin konkursu

Regulamin konkursu (PDF 811 KB)

Załącznik nr 1 do Regulaminu konkursu – Kryteria wyboru projektów (PDF 297 KB)

Załącznik nr 2 do Regulaminu konkursu – Wniosek o dofinansowanie (PDF 347 KB)

Załącznik nr 3 do Regulaminu konkursu – Instrukcja wypełniania wniosku (PDF 740 KB)

Załącznik nr 4 do Regulaminu konkursu – Regulamin korzystania z systemu e-RPO (PDF 199 KB)

Załącznik nr 5 do Regulaminu konkursu – Regulamin pracy KOP (PDF 1003 KB)

Załącznik nr 6 do Regulaminu konkursu – Definicje wskaźników (PDF 266 KB)

Załącznik nr 7 do Regulaminu konkursu – Umowa standardowa (PDF 2 MB)

Załącznik nr 8 do Regulaminu konkursu – Umowa ryczałtowa (PDF 1 MB)

Załącznik nr 9 do Regulaminu konkursu – Umowa partnerska (ZIP 1 MB)

Załącznik nr 10 do Regulaminu konkursu – Procedura odwoławcza (PDF 221 KB)

Załącznik nr 11 do Regulaminu konkursu – Diagnoza (PDF 1 MB)

Załącznik nr 13 do Regulaminu konkursu – Standard usług (PDF 5 MB)

Załącznik nr 14 do Regulaminu konkursu – Oświadczenie o rzetelności (DOCX 60 KB)

Załącznik nr 15 do Regulaminu konkursu – Wzór kosztorysu (XLSX 60 KB)

Wzór wniosku o dofinansowanie

Wzór wniosku stanowi załącznik nr 2 (PDF 347 KB) do Regulaminu konkursu.

Wzór umowy o dofinansowanie

Wzory umów o dofinansowanie stanowią Załącznik nr 7 (PDF 2 MB) i załącznik nr 8 (PDF 1 MB) do Regulaminu konkursu.

Inne ważne informacje

Środki odwoławcze przysługujące składającemu wniosek

Środki odwoławcze zostały określone w załączniku nr 10 (PDF 221 KB) do Regulaminu konkursu.

Pytania i odpowiedzi

Wszelkich dodatkowych informacji dla Wnioskodawców udzielają Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich w Małopolsce:

  • Punkt Informacyjny w Krakowie, ul. Wielicka 72 B (wejście od ul. Dworcowej), 30-552 Kraków, tel. 12 616 0 616, fax 12 29 90 941, e-mail: fem@umwm.pl;
  • Punkt Informacyjny w Chrzanowie, ul. Grunwaldzka 5, 32-500 Chrzanów, tel. 32 627 23 10, 32 627 23 11, fax 32 627 23 12, e-mail: fem_chrzanow@umwm.pl;
  • Punkt Informacyjny w Nowym Sączu, ul. Wazów 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. 18 442 25 78, 18 442 25 79, fax. 18 442 25 11, e-mail: fem_nowysacz@umwm.pl;
  • Punkt Informacyjny w Nowym Targu, Al. 1000-lecia 35, 34-400 Nowy Targ, tel. 18 540 90 32, tel./fax: 18 540 90 33, e-mail: fem_nowytarg@umwm.pl;
  • Punkt Informacyjny w Tarnowie, ul. Wałowa 37, 33-100 Tarnów, tel. 14 628 88 12, 14 628 88 13, fax 14 628 88 11, e-mail: fem_tarnow@umwm.pl.

Linki

Link do naboru na stronie www.rpo.malpolska.pl kliknij tutaj